Haber

Meksika güvenlik güçleri, ABD’ye geçmek isteyen yüzlerce düzensiz göçmene müdahale etti.

Meksika güvenlik güçleri, ABD’ye geçmek isteyen yüzlerce düzensiz göçmene müdahale etti.

Meksika basınında yer alan habere göre, çoğunluğu Venezuelalılardan oluşan yüzlerce kişi, Meksika’nın Matamoros kentinden derme çatma botlar ve şişme botlarla iki ülkeyi ayıran Rio Grande nehrini geçmeye çalıştı.

Meksika güvenlik güçleri Teksas, Brownsville’e ulaşmak isteyen düzensiz göçmenlere müdahale etti.

Ülkelerindeki şiddet, yoksulluk ve siyasi istikrarsızlıktan kaçtıklarını öne süren göçmenler, bir şekilde ABD’ye geçmek için sınır bölgelerinde beklemeye devam ediyor.

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü (INM) yaptığı açıklamada, ABD’li yetkililerin sınırın yasa dışı yollarla geçilmesi durumunda göçmenleri ülkelerine geri göndereceğini hatırlatarak, göçmenlerin resmi başvuruda bulunmalarını talep etti.

ABD sınırını yasa dışı yollardan geçmeye çalışırken yakalanan göçmen sayısının 2022’de 2,76 milyon kişi olduğu kaydedildi.

Meksika makamlarından alınan verilere göre ülkede 8,76 milyon belgesiz göçmenin yaşadığı düşünülüyor.

Hedef ABD

Ülkelerindeki şiddet, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlar nedeniyle daha iyi bir hayat kurmak için ABD’ye ulaşmaya çalışan düzensiz göçmenler çoğu zaman insan kaçakçılarının eline düşüyor.

Uzun yıllardır Orta Amerika ülkelerinden ayrılan çok sayıda düzensiz göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye ulaşmaya çalışıyor.

kangal-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu