Haber

Almanya’da ilaç bulma sorunu

Kuzey Ren Eczacıları Birliği Lideri Thomas Preis, Almanya’da her gün yaklaşık 1,5 milyon kişinin ilaç tedarikindeki eksiklikten olumsuz etkilendiğini söyledi.

ARD MorgenmagazinProgramda açıklama yapan Preis, zaman zaman antibiyotik gibi ilaçlara ulaşmanın çok zorlaştığını ancak hastaların bu ilaçlara hızlı bir şekilde ulaşabilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Preis, Almanya’da temin edilmesi zor olan reçeteli ilaçların yüzde 80’inin jenerik ilaçlar olduğunu söyledi. Orijinal ilacın kimyasal patent süresi dolduktan sonra satışına izin verilen, aynı kimyasal maddeyi içeren ilaçlara jenerik ilaç denir.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach bugün ilaç tedariğine ilişkin tabip odaları, eczacı birlikleri ve ilaç firmalarının temsilcileriyle bir araya geliyor. Lauterbach, zirve öncesinde yaptığı açıklamada, ilaç tedariğinin öncelikli olduğunu ve bunu yerine getirmenin devletin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Lauterbach, “Ekonominin artık biraz geride kalması gerekiyor” dedi. Geçtiğimiz yıl Almanya’da antibiyotikler ve çocuklara yönelik ilaçlar başta olmak üzere bazı ilaç türlerinde darboğaz yaşandı.

Lauterbach ayrıca aileleri çocuklar için çok fazla ilaç alıp saklamamaları konusunda da uyardı. Panik yapmamamız gerektiğini belirten Lauterbach, “Kriz olmayacak” dedi. “Haftalardır üreticilerle temas halindeyiz” diyen Lauterbach, artık çok daha fazla ilacın üretildiğini de sözlerine ekledi. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu