Haber

Suriye: Türk ordusunun Suriye’ye müdahalesine Arap ülkeleri karşı çıkmalı

Türkiye yakın ve uzak komşularıyla yeni bir dönemin kapısını araladı.

Türkiye, 911 kilometrelik sınırı paylaştığı Suriye ile normalleşme adımları kapsamında kapsamlı adımlar atmaya devam ediyor.

Normalleşme adımlarının atıldığı Ankara-Şam sınırından son dönemde gerilimi artıran açıklamalar geldi.

Türkiye’ye yönelik asılsız suçlamalar

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görüşeceği yönünde söylentiler dolaşırken, bugün Şam yönetimi Türkiye’ye yönelik asılsız suçlamalarda bulundu.

Esad’ın en güvendiği isimlerden Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad açıklamalarda bulundu.

Arap ülkelerine seslendi

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Birliği Konseyi bakanlar toplantısına katılan Mikdad, Arap ülkelerini Türkiye’ye karşı kışkırtmaya çalıştı.

Daha önce de bölgedeki Türk askerlerini eleştiren ifadeler kullanan Mikdad, “Arap ülkeleri, iç işlerine müdahale, askeri saldırılar, topraklarında yabancı işgalci güçlerin varlığı, artan terörizm ve yoksulluk gibi birçok ortak sorunla karşı karşıyadır.”söz konusu.

“Arap ülkeleri Türkiye’ye karşı birlikte hareket etmeli”

Mikdad, Suriye’nin resmi haber ajansı Sana’nın haberine göre Arap ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini de söyledi.

Mikdad, Arap Birliği’nin diyalog, karşılıklı saygı ve şeffaflık yoluyla bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. “Arap ülkelerinin krizleri yabancı ülkelerin müdahalesi olmadan çözülmeli ve Türk ordusunun Suriye’ye müdahalesine karşı çıkılmalıdır.”söz konusu.

Türk askerinin Suriye’den çekilmesini istedi

Mikdad, Suriye ile Türkiye arasındaki bağları yeniden kurmanın tek yolunun Türk askerinin bölgeden çekilmesi olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya dönüşü sonrasında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile normalleşme adımlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye rejiminden olumlu bir yaklaşım gelmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu