Ekonomi

Malatya’da Hasat Sürüyor: Taze Kayısı Avrupa ve Asya’ya İhraç Ediliyor

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin yapıldığı Malatya’da hasadı devam eden yaş kayısı, Avrupa ülkelerinin yanı sıra birçok Asya ülkesine de ihraç ediliyor.

Malatya’da hasat devam ediyor Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) tescilli ürünlerinden biri olan, kent ekonomisine ciddi katkı sağlayan ve birçok aileye geçim kaynağı olan kayısı kayısının hasadı sürüyor. Şehrin dört bir yanından toplanan kayısılar, entegre tesislerinde işlendikten sonra paketlenip, soğuk hava depolarında belli bir süre bekletildikten sonra Avrupa ve Asya’ya ihraç ediliyor.

İşletmenin üretim müdürü Sadet Bak, Akçadağ ilçesindeki tesislerde yılda 2 bin ton yaş kayısı ihraç edildiğini belirterek, “İşletmede üretim müdürü olarak çalışıyorum. işletme.Şu anda taze kayısı üzerine çalışıyoruz.Dünyaca kabul görmüş üreticilerin ürünleri burada işleniyor.İşletmeye geliyor.Ürünler soğuk hava depolarında bekletilip,seçme ve ebatlama işlemlerinden sonra yurt dışına gönderiliyor.

İşletme Genel Müdürü Mahmut Bak, başta Avrupa ve Asya ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye taze kayısı ihraç ettiklerini belirtti. “35 ülkeye kuru kayısı, 7-8 ülkeye taze kayısı ihraç ediyoruz. Taze kayısı firma olarak Malatya ekonomisine yılda 4-5 milyon dolar, toplamda 20 milyon dolar gelir getiriyor. Hedefimiz pazarını büyütmek” paylaşın” dedi. MALATYA

haber-akincilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu