Haber

(ek bilgili) – Küçükçekmece’de 95 yaşındaki kadın sokağa bırakıldı

KÜÇÜKÇEKMECE’de kızı 3 yıl önce vefat eden 95 yaşındaki kadın, iddiaya göre ev sahibi tarafından mahkeme kararıyla evden çıkarıldı.

Fatih İlçesi Küçükçekmece’de bir binanın zemin katında 15 yıldır ikamet eden 95 yaşındaki Hikmet Zeren, konut sahibinin kefaletle serbest bırakılması üzerine köpeği ve eşyalarıyla birlikte sokakta bırakıldı. . 95 yaşındaki kadının hayatı, kızı Sevda Koray’ın 3 yıl önce hayatını kaybetmesiyle kabusa döndü. İddiaya göre Hikmet Zeren, kızının vefatının ardından ağabeyinin kızı Sedef Zeren’e banka işlerini yürütmesi için vekaletname verdi. Son 3 yıldır yeğeni ile ev sahibi arasında kira artışı konusunda tartışma çıktı. 3 yıldır kira artışındaki farkı alamayan ev sahibi tahliye davası açtı. Dava sonucuna göre dün konuta gelen icra memurları kararı hayata geçirdi. Hikmet Zeren, eşyaları ve köpeğiyle sokakta kalırken, komşuları ona sahip çıktı. Komşuları tarafından evlerine davet edilen Hikmet Zeren, geceyi bir komşunun evinde geçirdi.

“SAHİBİNİN VE NETHERİNİN VİCDANLİ OLMASI BEKLENİYORDU”

Hikmet Zeren’in komşusu Hasret Sönmez, “Hikmet Teyzeyi ortalama 15 yıldır tanıyorum. Kızı 3 yıl önce vefat etti. Kızının vefatından sonra yeğeni devreye girdi ama o ilgilenmedi. Maaş ve birikmiş tedbir parası vardı.Biriktirdiklerine yeğeni tarafından el konulduğu ve ortalama 3 yıldır kira artışı olmadığı için ev sahibi kira farkından dolayı icra takibi başlatıyor. Bayan 95 yaşında ve karara itiraz edemiyor. Son dakika Karar kesinleşince konuttan tahliye kararı verildiğini öğrendik. Şimdi gördüğünüz gibi, evinden hiç çıkmak istemiyor. Bir köpeği ve kedileri var. Burada ev sahibinin vicdanlı olmasını beklerdik. Çünkü parası var. Parası olduğu için yeğeninin vicdanlı olmasını beklerdim. Çok uzun yaşadığımı iddia etmiyorum ama bu para ve bakım onu ​​hayatta tutardı. Huzurevine gitmeyi asla ama asla istemez. Yeğeninin tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum ama Etiler civarında yaşadığını biliyorum. Dediğim gibi yeğeni gelip gitmezdi ve hiç umursamazdı. Tek amacı bize ‘Komşu, polis ve devlet el koyduğu için şikayet edin’ demesiydi. Onu buradan götürmesine izin ver’ dedi. Belediye takviye yapar, yiyecek getirir, gerekirse temizler. Biz de yapıyoruz” dedi.

Hikmet Zeren ile 2015 yılından beri komşu olduğunu söyleyen Canan Simaiş, “Hikmet’in kızı vefat etmeden önce onlarla manevi olarak ilgileniyordum. Kızı vefat ettikten sonra mali işlerine devam etsin. Sonradan öğrendim” dedi. yeğenine vekalet verdiğini söyledi. Maaşını harcamak istediğinde bana yardım etmek için maaş kartını verdi. Çekip kullanamayınca bankaya sorduk maaşına haciz geldi. Gerekçe ise 2-3 yılda kiraya zam yapılmadığı için ev sahibi dava açtı ve zam yapılmadığı için kiraya 17 bin lira haciz kararı verildi. Hikmet hanımın hesabında 3 bin lira olduğu için çekiliyor ve 14 bin lira borcu kalıyor. Emekli maaşına haciz konulamadığı için emekli maaşından 14 bin lira çekemediler. Bunu yeğenine söyledim. Sedef’in 14 bin lira borcu, konut sahibinin tahliye kararı almasının ardından ödendi. Bu borç ödenmediği için ev sahibi ikinci bir dava açar ve dava tahliye kararı ile sonuçlanır. Hikmet Hanım’a bugün taburcu olacağına dair bir belge gönderilmedi. İlk duruşma sonunda bankadaki paranın bankada olmadığını infazdan öğrendik. O paranın şimdi yeğeninde olduğunu o zaman öğrendik. Sedef Hanım’ın kendine hiç sahip çıkmaması nedeniyle olay bu noktaya geldi.

“MÜŞTERİLERİM TAHLİYE EYLEMİNDEN GEÇ HABERDAR OLDU” Komşuların iddiaları üzerine Sedef Zeren’in avukatı Ömer Faruk Erdoğan yazılı açıklama yaptı. Müvekkillerim de bunun üzerinde bir kira teklifinde bulundular ancak müvekkillerim Hikmet Hanım’a açılan tahliye davası konusunda (vasi olmadıkları için) geç kaldılar. Tahliye sırasında müvekkillerim durumu öğrenir öğrenmez tüm iş ve yetkilerini bırakıp teyzelerinin yanına gittiler, halaları Hikmet’i kendi evlerine götürmek istediler. İstediği takdirde çok kaliteli bir huzurevi ayarlayacaklarını ancak saatlerce konuşmalarına rağmen başarılı olamadıklarını söylediler. Ayrıca Küçükçekceme Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Hikmet Hanım ile yaptığı görüşmeler neticesinde müvekkillerimin evinde kalmaya ikna ettiler ve bugünden itibaren Hikmet Hanım ile müvekkillerim bizzat ilgilenecekler. Bu anlamda vasi atanmasına ilişkin hukuki süreçler devam etmekte olup, müvekkillerim teyzeleri için ellerinden geleni yapmaya devam etmektedir.

– İstanbulalacakayaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu