Ekonomi

Çengdu-İstanbul seferleri devam ediyor

İSTANBUL (İGFA) – Çin’in Chengdu merkezli havayolu şirketi Sichuan Airlines, pandemi nedeniyle durdurduğu Chengdu-İstanbul seferlerinin ilkine 21 Haziran’da başlıyor. Türk-Çin Kültür Derneği, karşılıklı seferlerin pazartesi ve çarşamba günleri olmak üzere haftada iki kez gerçekleştirileceğini bildirdi.

Sichuan Airlines İstanbul uçuşlarının fiyat avantajının yanı sıra geniş uçuş ağı ve ücretsiz iç hat transfer imkanlarına sahip olduğunu hatırlatan Erbaş, şu bilgileri veriyor: “Bu fırsatlar Çin’e seyahat edecek kişilerin ilgisini çekiyor. Yeni konsolosluğumuzun açılışını yaptığımız Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu, yaklaşık 12 milyon nüfusuyla Çin’de 7. sırada yer alıyor. Chengdu merkezli Sichuan Airlines, 25 ülkede 130’dan fazla noktaya uçuyor.”

Dev Pandaların Merkez Üssü

Çin’in Sichuan eyaletinin doğal güzellikleri, yüksek dağları, ovaları, tarihi ve Chengdu’daki dört panda üretim merkezi ile ön plana çıktığını vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti: “Sanxingdui müzesinde bulunan bronz eserler, büyüklükleri ve kaliteleriyle arkeologları hayrete düşürüyor. Chengdu çevresinde yaşayan Sanxingdui halkıyla başlayan uygarlığın 3.000 yılı aşkın bir geçmişi var. Chengdu yakınlarındaki Qin Dujiangyan projesi gibi büyük antik inşaat planları da var.”

Chengdu’nun dünyaca ünlü sevimli dev pandalarının Chengdu’da dört üssünde yetiştirildiğini kaydeden Erbaş, “Bunlardan Dujiangyan, Wolong ve Bifengxia Dev Panda Üssü çok ünlü. “Buraya gidenler pandaları sadece görmekle kalmıyor, aynı zamanda onların bakımı için gönüllü oluyorlar” diye ekliyor.

Sichuan’da Jiuzhaigou ve Huanglong gibi yüksek rakımlı milli parkların bulunduğunu belirten Erbaş, “Buralar gezginlere muhteşem doğal güzellikler sunuyor. Sichuan ovalarının çoğu yılın her mevsiminde ziyarete uygundur. Sichuan, ziyaretçilerine Tibet kültürünü deneyimleme fırsatı da sunuyor. Xinduqiao’da Tibet yakları ve çobanları görülebilir. Siçuan Operası’nı izlemeden ve dünya standartlarında Çin mutfağının sevilen yemeklerini tatmadan gitmemek gerekiyor. Girişimci Su Shaojun, ünlü Titanic gemisinin bir kopyasını inşa etmek için 150 milyon dolar harcadı. Gemi, Sichuan’daki turizm merkezinin tema parkında sergilenecek. Böylece Sichuan’a giden turistler için yeni bir çekim merkezi oluşturulmuş oldu.”

haberguneysinir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu