Haber

Batuhan Mumcu: Türk mutfağıyla kıyaslanabilecek çok az ülke mutfağı var.

Gospel Gastronomi Rehberi 2023 için ödül töreni düzenlendi.

Türkiye’nin ilk ve tek gastronomi derecelendirme sistemi ile hazırlanan program, Hürriyet ve Karaca işbirliğiyle hayata geçirildi.

Gıda sektöründen çok sayıda firmanın katıldığı programda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu da yer aldı.

Mumcu burada yaptığı konuşmada gastronominin değerine değindi.

Aynı zamanda bakanlığın bölüm için hazırladığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Turizmde bazı çekim unsurları var”

Batuhan Mumcu şu ifadeleri kullandı:

Biliyorsunuz turizmde bazı çekim unsurları var. Doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerden tesislerin kalitesine ve ulaşım konforuna kadar pek çok farklı unsur insanların seyahat tercihlerini belirlemektedir. Günümüzde ülkelerin ve şehirlerin yeme-içme kültürleri; Özgünlük, çeşitlilik ve sunum kalitesi arayışlarına cevap verebildikleri ölçüde tercih sebepleri arasına girmiştir. Hatta başlı başına bir seyahat amacı konumuna yükselmiştir. Bu nedenle sunduğumuz gastronomik seçenekleri bu gerçekler ışığında ciddi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

“Türk mutfağını markalaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz”

Dünyadaki Türk mutfağıyla karşılaştırılabilecek ülke mutfağının çok ama çok az olduğunu biliyoruz. Ama servete sahip olmak başka, onu değerlendirebilmek ve doğru kullanabilmek başka. İşte tam da bu yüzden Bakanlık olarak Türk mutfağını markalaştırmak, yemek kültürümüzün bilinirliğini artırmak ve gastronomi turizminde hak ettiğimiz yeri dünyanın önde gelen destinasyonları arasında almak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Sosyal medya ve dijital dünya için ürettiğimiz gerçek ve kapsamlı içeriklerle, mutfağımızla ilgili bilgilere dünyanın her yerinden ulaşmayı mümkün kılıyoruz. Kendi alanında dünyada lider ve örnek bir platform olan GoTürkiye aracılığıyla, diğer tüm başlıkların yanı sıra Türk mutfağının sunduğu eşsiz yeme içme deneyimleri; Zeytinyağlı ve bağ rotaları gibi eşsiz rotalarımızı tanıtmak için 10 farklı dilde içerik sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni rotalar belirleyerek kampanyalarımıza devam edeceğiz.

“Bodrum, İzmir, Çeşme gibi destinasyonlarımızı Michelin listesinde göreceğiz”

Bir diğer değerli amaç olarak; Londra, Paris, New York gibi şehirleri “fine dining” amacıyla ziyaret eden kitlelerin, Türkiye’de beklentilerini karşılayabilecekleri, yerel ve uluslararası lezzetleri bulabilecekleri şehirler olduğunu bilmelerini istiyoruz. Bu amaçla yaptığımız çalışmalar sonucunda İstanbul, 2022 yılında dünyaca ünlü gastronomi derecelendirme sistemi Michelin’e dahil oldu. İstanbul’da 53 restoran da Michelin listesine dahil oldu. Hız kesmeden yolumuza devam ediyoruz. İnşallah Bodrum, İzmir, Çeşme gibi destinasyonlarımızı Michelin listesinde göreceğiz.

“Hizmet noktasında bizim için yeterli diye bir kavram yok”

Son iki yıldır düzenlediğimiz Türk Mutfağı Haftası’ndan da burada bahsetmek gerekir. 21-27 Mayıs tarihleri ​​arasında Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde kutladığımız bu haftada yurt dışı temsilciliklerimizin bulunduğu merkezlerin yanı sıra ülkemizde de etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlikler, geniş kitlelere Türk mutfağının eşsiz tariflerini tanıtıyor; Değerlerimizi tanıtmak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak için değerli bir vitrindir. Bu vitrini en uygun şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz.

Elbette tanıtım, farkındalık ve bilinçlendirme gibi amaçlarınız varsa reklam sinemaları vazgeçilmez bir araçtır. Bu noktada gastronomiyi ön plana çıkardığımız “İstanbul Yeni Havalıdır” sinemasının ikincisinin geçtiğimiz yıl 125 ülkede televizyon ve dijital kanallarda yayınlandığını büyük bir memnuniyetle belirtmek isterim. GoTürkiye’nin Youtube kanallarında da yayın yapıyoruz. Gördüğü ilgi, ciddi adımlar attığımızın önemli bir göstergesi. Güncellemeler, yeni fikirler ve projelerle yeni hedeflere yürüyoruz. Vatanımıza ve milletimize hizmet açısından bize “yeter” diye bir kavram yoktur. Her zaman daha iyisinin olduğunu ve bunun üstesinden gelebileceğimizi biliyoruz.

“Türk mutfağının tüm dünyada tanınmasına vesile olacak”

pulumur-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu