Ekonomi

AB, kritik hammaddelerde dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı

Avrupa Birliği (AB) kurumları, sanayinin ihtiyaç duyduğu kritik hammaddelerde dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla hazırlanan kanun tasarısı üzerinde mutabakata vardı.

AB Yönetim Kurulu, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen Kritik Ham Unsurlar Kanunu üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Anlaşmaya göre AB ülkeleri kritik hammaddeleri sürdürülebilir bir şekilde tedarik edecek.

Kritik hammadde listesinde toplam 34 ürün yer alacak.

Ayrıca bu listedeki 17 ürün de stratejik kritik hammaddeler olarak sınıflandırılacak.

Stratejik kritik hammaddelerin listesi, Avrupa’nın yeşil ve dijital amaçları ile savunma ve uzay departmanları için değerli olan teknolojilerde kullanılan mineralleri içerecektir. Alüminyum, bor, kobalt, bakır, galyum, lityum, magnezyum, titanyum ve nikel stratejik kritik hammaddeler arasında yer alacak.

AB, bu ham elementlerin yıllık tüketiminin en az yüzde 10’unu çıkaracak, en az yüzde 40’ını işleyecek ve en az yüzde 25’ini geri dönüştürecek.

Ayrıca AB, herhangi bir stratejik hammadde tüketiminin yüzde 65’ten fazlasının tek bir yabancı ülkeden gelmemesini sağlamak amacıyla arzını çeşitlendirmeye yönelik önlemler alacak.

Büyük şirketlerin ayrıca kritik hammadde tedarik zincirlerine ilişkin düzenli risk değerlendirmeleri yapmaları gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu